Rozpoczęcie życia studenckiego wiąże się nowymi, ekscytującymi możliwościami. Jednocześnie szanse na przeżycie niezapomnianych chwil, maleją niekiedy wraz z topniejącym, mocno ograniczonym budżetem studenckim. Na szczęście wybawieniem okazać się może szereg ulg i zniżek, jakie wiążą się ze statusem studenta. Oto kilka najważniejszych przykładów, które na uwadze powinien mieć każdy student.

Transport

Podstawową możliwość oszczędzania dla studentów stwarzają zniżki studenckie na transport. Przede wszystkim, dotyczy to 51% zniżki na podróże pociągiem oraz połowy ceny biletu w przypadku komunikacji miejskiej. Na znaczne ulgi można liczyć także w przypadku prywatnych przewoźników, które wynosić mogą wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Warto pamiętać, że jeśli codzienne życie wymaga częstego korzystania z komunikacji miejskiej, zamiast kupować bilety jednorazowe, lepiej jest postawić na bilet miesięczny lub nawet semestralny. Pozwoli to oszczędzić o wiele więcej pieniędzy, a ponadto daje swobodę przemieszczania się po mieście bez martwienia się o bilet.

Sport, kultura i rozrywka

Nie samą nauką student żyje, dlatego tak ważny jest dla młodych ludzi dostęp do kultury, sportu i rozrywki. Również w tym przypadku można liczyć na znaczne ulgi, tak aby bez stresu realizować swoje pasje i ciekawie spędzać wolny czas. Przy okazaniu legitymacji studenckiej bez problemu można zakupić tańsze bilety do teatru, muzeum, galerii sztuki czy kina. Fani muzyki na żywo również bardzo często mogą nabyć tańsze bilety na koncerty, zwłaszcza podczas studenckich juwenaliów, gdzie wówczas bilet wstępu na dany koncert to koszt właściwie symboliczny. Często też rozmaite kluby, organizując imprezy, dla studentów oferują tańszy lub niekiedy nawet darmowy wstęp. Również studenci aktywni fizycznie mogą znacznie zaoszczędzić na swoim hobby. Tańsze bilety zakupią w różnych ośrodkach rekreacyjnych, a więc na basenach, lodowiskach czy siłowniach. Warto również dowiedzieć się czy własna uczelnia nie organizuje rozmaitych grup sportowych, wówczas zupełnie za darmo można trenować w danej sekcji sportowej. Jeśli ktoś jednak bardziej spełnia się w roli kibica, a nie sportowca, również może spotkać go miła niespodzianka. Zwykle tańsze bilety wstępu można kupić na mecze i inne rozgrywki sportowe.

Sklepy

Choć oczywiście studenci nie mogą liczyć na zniżki w każdym sklepie, tak jednak wiele z nich często wprowadza rabaty dla osób ze statusem studenta. Jest to popularne działanie wśród księgarni, gdzie studenci zaopatrują się w liczne pomoce naukowe. Podobne rabaty można znaleźć także w drukarniach i punktach ksero, zwłaszcza tych, które zlokalizowane są blisko wydziałów uczelni. Zdarza się również, że inne sklepy, szczególnie wśród znanych marek sieciowych, przeprowadzają sezonowe akcje, gdzie za okazaniem legitymacji studenckiej można dostać odpowiedni rabat. Dlatego nawet nowe ubranie student może nabyć w niższej cenie, a tym samym zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych.

Bary i restauracje

Przy potrzebie zaspokajania swojego głodu i pragnienia, studenci również mogą zaoszczędzić. Zniżki na piwo i inne napoje dla studentów wprowadza obecnie coraz to więcej barów i klubów. Z tego też powodu, impreza w mieście nie musi wiązać się wydawaniem ogromnej ilości pieniędzy. Również restauracje, chcąc zdobyć nowych klientów, chętnie stosują rabaty dla studentów.

Najczęściej takie zniżki znaleźć można w restauracjach sieciowych. Jest to również popularne wśród dostawców jedzenia na dowóz. Warto więc przejrzeć ulotkę reklamową bądź wejść na stronę internetową wybranego lokalu gastronomicznego, aby sprawdzić czy funkcjonują takie promocje. Bez zniżek, ale równie tanio, można również zjeść w licznych stołówkach i barach mlecznych. Wystarczy rozejrzeć się w okolicy wydziału, a na pewno w pobliżu znajdzie się tego typu punkt gastronomiczny.

Banki

Również banki chcąc zachęcić studentów do swoich usług oferują im liczne zniżki oraz preferencyjne warunki korzystania z kont osobistych oraz innych swoich usług (jak np. rachunek maklerski). Aktualne promocje i okazje oferowane przez banki możesz znaleźć w naszym rankingu kont studenckich. Dotyczą one najcześciej niższych (lub ich całkowitego braku!) opłat, bonusów za aktywne korzystanie z konta oraz zniżek przy płatnościach kartą w sklepach partnerskich.

Możliwości zaoszczędzenia jest więc naprawdę wiele. Student powinien pamiętać jednak, aby zawsze mieć przy sobie podbitą legitymację studencką. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się kolejna okazja, aby z niej skorzystać, ratując przy tym swój studencki budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *