Wkraczając w dorosłość musimy przemyśleć i dobrze zastanowić się nad tym, jak będziemy zarządzali naszymi finansami osobistymi. Wiąże się to z wyborem odpowiedniego banku oraz konta osobistego, w którym będziemy przechowywać nasze pieniądze oraz dokonywać przelewów.

Czym kierować się przy wyborze konta studenckiego?

Wybierając konto studenckie i analizując ofertę poszczególnych banki powinniśmy zastanowić jak będziemy korzystać z konta osobistego i w jaki sposób chcemy zarządzać zgromadzonymi na nim środkami finansowymi.

Konta bankowe charakteryzują się wieloma funkcjami oraz udogodnieniami, które wpływają na ich funkcjonalność, wygodę korzystania jak i ewentualne opłaty, które będziemy zmuszeni czasem ponieść w przypadku niektórych usług. Banki konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach i starają się oferować coraz to lepsze usługi. Dzięki temu możliwe jest znalezienie konta bankowego, które zaspokoi nasze potrzeby i oczekiwania. Jeżeli zastanawiasz się jakie konto studenckie wybrać i na co zwrócić uwagę, to głównymi czynnikami są:

  • opłaty za konto
  • dostęp do konta (placówka, komputer, telefon, aplikacje mobilne)
  • specjalne udogodnienia dla studentów
  • warunki prowadzenia konta po ukończeniu studiów
  • karty debetowe do konta
  • darmowe bankomaty

Jeżeli chodzi o opłaty za konto to dotyczy to przede wszystkim opłaty za prowadzenie, za przelewy i kartę. O ile za prowadzenie i przelewy większość banków nie pobiera opłat, zwłaszcza w przypadku kont studenckich, to w przypadku karty sprawa często jest warunkowa i zależy od wykonania pewnej ilości transakcji miesięcznie na pewną określoną kwotę.

Dostępność konta to nic innego jak kanały, przy pomocy których mamy dostęp do pieniędzy. Obecnie możemy wyróżnić tutaj kanał tradycyjny (czyli zwyczajna wizyta w placówce banku i załatwienie sprawy na miejscu), kanał telefoniczny, internetowy oraz mobilny. To właśnie te dwa ostatnie sposoby dostępu do bankowość i sposób ich realizacji przez bank powinny być najbardziej interesujące dla studentów poszukujących idealnego konta dla siebie. Zwróćmy zawsze uwagę na wygodę korzystania z konta zarówno przez Internet jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Niefunkcjonalna i niewygodna aplikacja może sprawić, że każdorazowe korzystanie z niej będzie powodować frustrację, a dostęp do banku stanie się mało lubianą czynnością.

Z punktu widzenia studenta, niezwykle interesujące przy wyborze konta powinny być wszystkie bonusy, promocje oraz udogodnienia, które bank oferuje wyłącznie osobom, które posiadają ważną legitymację studencką. Ich charakter może być niezwykle zróżnicowany i być czymś zupełnie innym w przypadku każdego z banków. Preferencyjne warunki kredytu studenckiego, obniżenie lub likwidacja niektórych opłat, specjalne warunki użytkowania karty płatniczej – to wszystko może spowodować, że to akurat ten, a nie inny bank okaże się tym, który w najlepszym stopniu zaspokoi nasze potrzeby. Warto przy tym zwrócić uwagę, że większość banków nie daje tych “bonusów” na zawsze, lecz jedynie na okres studiów lub od momentu ukończenia pewnego wieku, np. 26 roku życia.

Karta do konta i darmowe bankomaty

Visa i Mastercard

Przeglądając ofertę banków należy zwrócić szczególną uwagę na warunki związane z oferowanymi przez bank kartami płatniczymi oraz dostępnością sieci darmowych bankomatów. Obecnie, gdy banki prześcigają się w oferowaniu darmowego prowadzenia konta i przelewów, to właśnie karta płatnicza i prowizja za wypłatę z obcych bankomatów jest głównym miejscem powstawania kosztów dla klienta.

Dlatego też, tak ważne jest zwrócenie uwagi na to, jaką opłatę bank pobierze za użytkowanie karty i jakie warunki należy spełnić, aby ta opłata nie została pobrana. Zazwyczaj banki brak opłaty uzależniają od tego, czy przy jej pomocy wykonamy miesięcznie transakcje na pewną określoną kwotę.

Jeżeli wiemy, że będziemy regularnie korzystali z karty płatniczej, to prawdopodobnie nie odczujemy w najmniejszym stopniu tych opłat, jednak zawsze warto pamiętać, że one istnieją i bank może je od nas pobrać, jeżeli przestaniemy aktywnie korzystać z karty.

W przypadku bezpłatnych bankomatów sprawa wygląda nieco inaczej. Tutaj banki możemy podzielić na dwie grupy:

  • oferujące wszystkie bankomaty w Polsce i na świecie za darmo
  • oferujące darmowe bankomaty tylko z kilku sieci (np. danego banku i sieci Euronet), a darmową wypłatę z bankomatów uzależniające od wniesienia miesięcznej opłaty (najczęściej 5 zł/msc.)

Jeżeli bank, na który się zdecydujemy oferuje darmową wypłatę pieniędzy tylko z kilku bankomatów i wiemy, że może się nam zdarzyć korzystać z bankomatów obcych, to bardzo często najlepszym rozwiązaniem może okazać się właśnie wykupienie takiej usługi niż płacenie kilka razy w miesiącu wysokiej prowizji.

Bardzo często nie będzie to jednak konieczne (zwłaszcza w dużych miastach), gdyż szeroko rozbudowana sieć bezpłatnych bankomatów umożliwi wygodne wybranie gotówki bez potrzeby specjalnego poszukiwania bankomatu. Studenci uwzględniając omówione wyżej zagadnienia powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jakie bankomaty znajdują się na terenie ich uczelni i jej najbliższej okolicy oraz miejsca w którym bedą mieszkać przez okres studiów.

Bonusy i promocje w ramach konta dla studenta

Oprócz omówionych powyżej cech konta bankowego, wybierając konto dla studenta warto przyjrzeć się temu, czy bank oferuje w ramach niego premie i udogodnienia dla studentów oraz osób młodych. W licznych przypadkach możemy w pełni wykorzystać nasz młody wiek lub posiadanie legitymacji studenckiej i skorzystać z przygotowanych specjalnie na tą okoliczność bonusów.

Mogą one mieć niezwykle zróżnicowany charakter. Od zwykłych zniżek oraz rabatów podczas płacenia kartą płatniczą, po specjalne oferty takie jak np. promocyjne kursy językowe, zniesienie części opłat związanych z oferowanymi w ramach konta usługami bankowymi czy preferencyjne warunki kredytów studenckich oraz kredytów specjalnych np. na kurs prawa jazdy.

Warto szczegółowo przeanalizować co nam się bardziej opłaci w przypadku rożnych dostępnych na rynku kont osobistych. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania wobec banku, konta i sposobu korzystania z niego. Przeanalizujmy opłaty, dostępne usługi, zapoznajmy się z szerszą ofertą banku. Dzięki temu dokonamy świadomego wyboru, gdyż konto bankowe najczęściej wybiera się na lata.

Jak założyć konto studenckie?

Wiedząc już czego oczekujemy od konta i znając nasze osobiste wymagania należy rozejrzeć się za bankiem, który w największym stopniu je spełni. Najlepsze w tym przypadku mogą okazać się wszelkiej maści porównania, rankingi oraz zestawienia ofert poszczególnych banków, które w sposób przystępny i przejrzysty pokazują co oferuje który bank. W naszym rankingu kont dla studenta prezentujemy dostępne na rynku konta bankowe, które najlepiej nadają i sprawdzają się w przypadku studentów.

Sam proces otwierania konta studenckiego odbywa się przez Internet, jest prosty i nie wiąże się z żadnymi komplikacjami. Jedyne dokumenty, jakie są potrzebne to dowód osobisty oraz w niektórych przypadkach legitymacja studencka, o których ksero może poprosić bank. Większość banków oferuje dwa sposoby założenia konta.

Pierwszy ze sposobów polega na tym, że po wypełnieniu internetowego wniosku o konto, po kilku dniach przyjedzie do nas kurier z umową, którą podpiszemy w jego obecności. Zostawi nam jedną kopię dokumentów, a drugą zabierze do banku. Jeszcze tego samego dnia, po aktywacji konta przez Internet, będziemy mogli z niego korzystać. Po kilku dniach pocztą przyjdzie do nas karta płatnicza do konta, którą wybraliśmy przy zakładaniu konta, którą również będzie trzeba aktywować przez sieć.

Drugi ze sposobów jest możliwy tylko wtedy, gdy posiadamy już konto bankowe w innym banku. Polega on na tym, że po wypełnieniu wniosku internetowego, będziemy musieli dokonać przelewu z innego banku, którym potwierdzimy nasze dane. Z konta będzie można korzystać jeszcze tego samego dnia, którego do banku dojdzie przelew potwierdzający. Umowa oraz karta zostaną przysłane po kilku dniach na nasz adres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *