Wielu świeżo upieczonych studentów z różnych powodów musi zacząć samodzielnie zarabiać na swoje utrzymanie. W tym przypadku często pojawia się pytanie, czy studia można pogodzić z pracą, a jeśli tak, to w jaki sposób? Wielokrotnie wydaje się to niemożliwe, ale mimo to coraz większa liczba studentów, dziennych i zaocznych, na takie połączenie się decyduje i daje radę. Jak zatem pogodzić te dwie istotne sfery życia? Jak można zarabiać będąc na studiach dziennych i zaocznych? Jakie formy zatrudnienia są najlepsze dla studentów?

Praca na studiach dziennych i zaocznych

Studenci wieczorowi czy zaoczni zazwyczaj nie mają większego problemu ze znalezieniem pracy. Mają oni bowiem wieczory, a niekiedy nawet i całe dni wolne od nauki. Dlatego mogą podjąć pracę na pełen etat. Jednak nie wygląda to tak różowo już w przypadku studentów dziennych. Muszą oni sporo się nagimnastykować, aby połączyć studia z pracą. Jest to możliwe, ale wymaga odpowiedniej organizacji.

Większość studentów chce pracować, bo potrzebuje źródła zarobku. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie pracy, która wiązałaby się w jakimś stopniu z kierunkiem studiów. Wówczas można sprawdzić się i stworzyć sieć kontaktów, które mogą przydać się w przyszłości. Nie zawsze jest to możliwe, czasami poprzez brak odpowiedniego doświadczenia czy wykształcenia. Z drugiej strony trzeba mieć na względzie fakt, że wielu pracodawców docenia to, że potencjalny pracownik w czasie studiów nie tylko imprezował, ale i pracował. To dowód ambicji i pracowitości.

Najlepsze formy pracy dla studenta

Studenci zaoczni najczęściej decydują się na podjęcie pracy na pełen etat. Od poniedziałku do piątku pracują, a w weekendy uczęszczają na zajęcia na uczelni. Praca na pełen etat może być jednak trudna dla osób studiujących dziennie. Dlatego też warto raczej rozglądać się za innymi formami pracy i wybrać tę najwłaściwszą w danej sytuacji.

Często najlepszym rozwiązaniem wydaje się praca zdalna. W niektórych zawodach i firmach nie trzeba codziennie przychodzić do biura, aby należycie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Wówczas połączenie pracy ze studiami jest o wiele łatwiejsze, bo pracować można w zasadzie z dowolnego miejsca. Można to robić nie tylko z domu, ale i z uczelni. Często między wykładami są długie, nawet kilkugodzinne przerwy. Wystarczy więc mieć przy sobie laptopa i w takich chwilach wykonywać swoją pracę. To też oszczędność czasu, jaki trzeba byłoby poświęcić na dojazdy z i do pracy. Niestety nie każdy może pracować zdalnie.

Niezłym rozwiązaniem jest też tzw. elastyczny czas pracy. Coraz większa liczba pracodawców jest otwarta na potrzeby swoich pracowników i pozwala im na znaczną dowolność w zakresie godzin pracy. Wówczas bez większego problemu można dopasować swój grafik do planu zajęć na studiach i zasilać swoje konto osobiste pieniędzmi.

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę fakt, że niektóre kierunki studiów są bardziej wymagające niż inne, może być więc problem z pracą w czasie semestru. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być praca sezonowa. Wielu studentów decyduje się na pracę w wakacje czy w czasie przerwy międzysemestralnej. W ten sposób ciężko jest zarobić wprawdzie na cały rok akademicki, ale da się całkiem sporo zaoszczędzić. Dużą popularnością wciąż cieszą się wyjazdy zagraniczne na zbiory owoców czy warzyw.

Studia i prace da się pogodzić

Nie ma rzeczy niemożliwych i przy odrobinie dobrych chęci każde studia da się połączyć z pracą zawodową. To nie tylko źródło zarobku, ale i szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego. To spory atut na rynku pracy. Jednak na pewno połączenie pracy, zwłaszcza tej na pełen etat, z nauką jest trudne i wymaga sporej samodyscypliny.

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku znalezienie pracy, której wykonywanie nie będzie mieć negatywnego wpływu na studia. Warto przeanalizować plusy i minusy poszczególnych form zatrudnienia i wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie. Rynek pracy ma sporo do zaoferowania i staje się coraz bardziej elastyczny, dlatego liczba pracujących studentów systematycznie rośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *